Turystyka medyczna w Polsce - analiza

12 Luty
2016

Do Polski przybywa wielu turystów medycznych. Pochodzą oni najczęściej z państw Europy Zachodniej, a ich celem jest skorzystanie z usług medycznych oferowanych przez specjalistów. W zdecydowanej większości przypadków pierwsze kroki kierują do gabinetów chirurgów plastycznych, sporym zainteresowaniem cieszy się jednak również stomatologia, która skupia na sobie uwagę nawet dziesięciu procent zagranicznych gości odwiedzających nasz kraj. Naturalnie, mamy do czynienia z liczbą, którą można określić mianem imponującej, często można jednak usłyszeć, że wcale nie mamy jeszcze powodu do zadowolenia, jeśli porównujemy ją z naszymi możliwościami.

Polska nie inwestuje w promocję usług tego typu, a już na pewno nie ma mowy o promocji zorganizowanej takiej, z jaką mamy do czynienia choćby w przypadku Turcji. W rezultacie nasz kraj nie znajduje się nawet w rankingu 20 największych dostawców usług medycznych dla klientów pochodzących z zagranicy, choć trudno nie odnieść wrażenia, że duży potencjał uprawniałby do uplasowania się w nim na dość wysokiej pozycji.

Brak potwierdzenia, że usługi w Polsce znajdują się na światowym poziomie wyraża się przede wszystkim w niewielkiej dbałości o uznawane na świecie certyfikaty. W rezultacie często przegrywamy nawet w walce o pacjentów z Rosji i Ukrainy, którzy decydują się na wybór ośrodków mieszczących się w Niemczech lub Izraela. A przecież niskie koszty i wysoka jakość usług medycznych przemawiają na naszą korzyść.

Autor

Fabian Jaworski

Analityk, dział gospodarki i wpływów przyjezdnych z zagranicy.

To może Cię zainteresować