Promocja turystyki medycznej w Polsce

3 Luty
2016

Osoby, które analizują stan turystyki medycznej w Polsce z pewnością zgodzą się z tym, że miniony rok był pod tym względem rekordowy. Nie mogło być zresztą inaczej skoro nasz kraj mogło odwiedzić nawet 400 tysięcy cudzoziemców poszukujących usług medycznych stojących na możliwie jak najwyższym poziomie. Wiele wskazuje zresztą na to, że mamy do czynienia z trendem, który będzie się utrzymywał, a przyrost zagranicznych gości może wynosić nawet 15 procent w ciągu roku.

Najczęściej do naszego kraju trafiają Niemcy i mieszkańcy Wysp Brytyjskich, choć dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być również to, że na Pomorzu nie brakuje również Skandynawów. Niemcy nie ukrywają, że głównym czynnikiem skłaniającym ich do odwiedzenia Polski jest przystępna cena usług i zabiegów medycznych proponowanych im w naszym kraju. Cena kusi również Brytyjczyków, ci jednak nie zapominają o tym, że wizyta w Polsce jest często szansą na pomoc medyczną udzieloną im znacznie szybciej niż miałoby to miejsce w Wielkiej Brytanii, w której opieka zdrowotna przechodzi ostatnio poważny kryzys.

O tym, jak duża jest skala problemu można przekonać się choćby dzięki analizie danych statystycznych, wynika z nich bowiem, że nawet 200 tysięcy osób deklaruje zainteresowanie wyjazdem za granicę w celach zdrowotnych. Co ciekawe, nie brakuje osób przekonanych o tym, że liczba ta może być znacznie wyższa. Turyści medyczni, którzy decydują się na przyjazd do Polski niezmiennie decydują się na odwiedzenie gabinetów chirurgów plastycznych. Duże zainteresowanie wzbudzają jednak również polscy stomatolodzy, dermatolodzy i kardiolodzy, panie zaś chętnie korzystają z porad ginekologicznych. Bardzo często za jednym razem pacjenci odwiedzają kilku specjalistów.

Tanie leczenie w PolsceJest to możliwe między innymi dlatego, że niewygórowane są nie tylko te koszty, które wiążą się z dojazdem, ale i te, które dotyczą samego zakwaterowania. Tu warto wspomnieć o zaangażowaniu polskich placówek medycznych, ich pracownicy coraz intensywniej zastanawiają się bowiem nad tym, jak ułatwić zagranicznym pacjentom nie tylko sam przyjazd do Polski, ale również pobyt na miejscu. Ciekawy może być przykład jednej z klinik stomatologicznych z Krakowa, ta bowiem utworzyła nawet hotel z ofertą skierowaną do swoich pacjentów.

Autor

Fabian Jaworski

Analityk, dział gospodarki i wpływów przyjezdnych z zagranicy.

To może Cię zainteresować