Motywacje turystów medycznych

1 Luty
2016

Turystyka medyczna najczęściej jest definiowana jako ta, która łączy wypoczynek, regenerację sił fizycznych i psychicznych, zwiedzanie atrakcji i rozrywkę z leczeniem. Podróżny liczy zatem na to, że uzyska opiekę i wsparcie medyczne pozwalające mu na utrzymanie dotychczasowego stanu zdrowia lub na jego poprawę, a czasem również na zadbanie o estetyczny wygląd. Turystyka medyczna kojarzy się najczęściej z wyjazdami zagranicznymi, nie można jednak zapominać o tym, że nie jest to wymóg konieczny. Osoby, które wykorzystują stwarzane przez nią możliwości, nie zapominają również o Polsce i coraz częściej możemy usłyszeć o tym, że nasz kraj nie jest bez szans na stanie się jednym z liderów w tej branży.

Jest to możliwe przede wszystkim dzięki zainteresowaniu obywateli „starej Unii”, polskie kliniki są więc coraz częściej odwiedzane zarówno przez Niemców i Brytyjczyków, jak i przez Skandynawów. Turyści medyczni nie ukrywają i tego, że ich motywacje bywają dość zróżnicowane i niejednoznaczne. Wielu z nich decyduje się na wyjazd za granicę przede wszystkim dlatego, że dany zabieg nie jest w ich kraju pokrywany przez obowiązkowe ubezpieczenie, a za granicą jego cena jest znacząco niższa nawet pomimo tego, że nie ma mowy o różnicach jakościowych.

Wyjazdy z kraju za zdrowiem Warto mieć na uwadze również to, że często turystyka medyczna jest wynikiem potrzeby naśladowania otoczenia oraz mniej lub bardziej uzasadnionym dążeniem do tego, aby wygląd fizyczny odpowiadał trendom kreowanym przez media. Bywa i tak, że niektóre zabiegi są nielegalne lub ich wykonanie jest utrudnione w kraju pochodzenia turysty medycznego, a jednocześnie nie brakuje osób, które dany zabieg mogłyby wykonać również w swojej ojczyźnie, zależy im jednak nie tylko na staranności wykonania, ale i na uniknięciu niepotrzebnego rozgłosu. Oczywiście, nie wszyscy lekarze cieszą się jednakową popularnością wśród turystów medycznych. Mało kto chce odwiedzać w ten sposób internistę, dużym zainteresowaniem cieszą się jednak usługi świadczone przez specjalistów – kardiologów, onkologów, stomatologów lub chirurgów plastycznych.

Autor

Krystian Fijałka

Lekarz medycyny estetycznej.

To może Cię zainteresować